Opublikowany przez: Familiepl 2022-12-21 11:28:40
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash
Zadławienie jest to zatkanie drożności dróg oddechowych ciałem obcym, a także śliną lub pokarmem. Dlatego tak ważne jest, aby dzieci nie biegały jedząc, czy pijąc. Co robić, gdy dziecko lub dorosły się zadławi?
Jeśli do dróg oddechowych dostanie się ślina, kawałek pokarmu lub cokolwiek innego poza powietrzem, grozi to niedotlenieniem organizmu, a nawet zatrzymaniem akcji serca. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja.
Jeśli dziecko jest nadal przytomne, nie kaszle lub kaszel jest nieefektywny (cichy, dziecko się dusi), należy wykonać 5 uderzeń nasadą dłoni w okolicę międzyłopatkową, u dziecka w pozycji pochylonej. Niemowlę możemy przełożyć przez swoją rękę lub oprzeć na kolanach, jeśli usiądziemy.
Jeśli uderzenia są nieskuteczne, należy wywołać efekt tzw. „sztucznego kaszlu”. U niemowląt osiągniemy to poprzez zdecydowane uciśnięcia klatki piersiowej a u starszych dzieci nadbrzusza. Dzięki temu zwiększa się ciśnienie wewnątrz klatki piersiowej i ciało obce zostaje usunięte.
U dziecka powyżej roku życia możemy również wykonać chwyt chwyt Heimlicha, opisany poniżej.
Gdy poszkodowany przestał kaszleć, ale jest przytomny należy:
Gdy powyższe działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie 999 lub 112. Jeśli poszkodowany stracił przytomność, należy rozpocząć reanimacje (zarówno dziecko, jak i dorosły).
CZYTAJ TEŻ >> Jak zbić dziecku gorączkę domowym sposobem?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.